Officers:

FTA PRESIDENT

Thomas Harrington
trh.trap@gmail.com

FTA VICE-PRESIDENT

Scot Lauderback
beefsmail@aol.com

FTA SECRETARY/TRES.

Sarah Jacobs
7760 Palomino Tr
Jacksonville, FL 32244

  sarahjuiop@gmail.com

Delegates:

ATA DELEGATE

Mike Reynolds
386-237-1060
mike.gmhomes@gmail.com

1ST ALTERNATE ATA

Dax DeMena
954-695-2614
daxdemena@gmail.com

2ND ALTERNATE ATA

Sarah Jacobs
904-652-9770
  sarahjuiop@gmail.com

Zone Directors:

SOUTHERN ZONE

Joe Loitz

SOUTHERN ZONE

Donald Keith

CENTRAL ZONE

Brent Miller

CENTRAL ZONE

   Bill Brooks

NORTHERN ZONE

    Jake Jacobs

NORTHERN ZONE

Jeff Taylor

NORTHWESTERN ZONE

Scarlett Ehlers
561-386-2103

NORTHWESTERN ZONE

Gary Rickard
gary0920@comcast.net

2023-2024 F.T.A.COMMITTEES

 Article XVI Sec. 5

Tournament Committee

  • Jake Jacobs (Chairperson)
  • Bill Miller (Host Club Representative)

Program Committee

  • Jake Jacobs (Chairperson)
  • Bill Miller
  • Sarah Jacobs
  • Chris Molina

By-Laws Committee

  • Thomas Harrington (Chairperson)
  • Tom White
  • Joe Loitz

Classification Committee

  • ATA Delegate Mike Reynolds (Chairperson)
  • ATA Alternate Delegate
  • FTA Zone Directors

Target Committee

  • George Pappas (Chairperson)
  • Steve Fuller
  • Mike Reynolds
  • Bill Miller (Host Club Representative)
  • Bill Brooks

Safety & Line Referee Committee

  • Mike Reynolds (Chairperson)
  • Bill Miller

Trophy Committee

  • Sarah Jacobs (Chairperson)
  • Charlene Muzzey
  • Alberta Brooks
  • Chris Molina

Pre-Squadding Committee

  • Bill Miller (Chairperson)

Shoot-off Committee

  • Diane Foster (Chairperson)
  • Scott Somero
  • Volunteers

Ladies Entertainment Committee

  • Christine Scott

Historian

  • Joe Loitz

Contract Committee

  • Jake Jacobs (Chairperson)
  • Sarah Jacobs
  • Thomas Harrington

By-laws Committee

  • Tom White (Chairperson)
  • Michael Knight
  • Dax DeMena

Audit Committee

  • Ted Fortune (Chairperson)
  • Andrew Loitz
  • Charlene Muzzey
  • Scot Lauderback

Promotion Committee

  • Thomas Harrington (Chairperson)

Hall of Fame Committee

  • Jess Crofoot (until May 2024)
  • Bill Miller (until May 2024)
  • Henry Robertson (until May 2026)
  • Skipper Wright (until May 2027)
  • Joe Loitz (until May 2027)

Election Committee

  • Dax DeMena (Chairperson)
  • Sarah Jacobs
  • Scot Lauderback
  • Bill Brooks

Webmaster

  • Sarah Jacobs

AIM Program Coordinator

  • Bruce Formhals